Wśród najsmutniejszych bajek świata, tych, które wszyscy dobrze znamy, jest baśń, przy której można płakać, ta o dziewczynce z zapałkami...

18 grudnia o godz. 17.00 w Publicznej Szkole Podstawowej w Nagawczynie odbyła się premiera spektaklu "Dziewczynka z zapałkami" w wykonaniu uczniów klasy Ia i IV. Reżyserem przedstawienia była pani G.Sandomierska. Na przedstawienie przybyła pani dyrektor Małgorzata Godek, zaproszeni rodzice oraz rodziny małych aktorów. „Dziewczynka z zapałkami” została przygotowana na podstawie baśni J. Ch. Andersena pod tym samym tytułem. To historia o małej, biednej, nieszczęśliwej dziewczynce, która w czasie Świąt Bożego Narodzenia sprzedaje na rogu ulicy zapałki. Bohaterka strasznie marznie. Niekiedy zagląda do okien, za którymi widzi pięknie ubraną choinkę i szczęśliwe rodziny. Jest to tak odmienne życia, od tego, które ona zna. 

W tej baśni nawet dorosły znajdzie coś, co go poruszy. U niektórych dorosłych można było dostrzec kręcącą się w oku łezkę. Dziewczynki z klasy IV grały  śnieżynki oraz iskierki, które tańczyły do świetnie przygotowanej oprawy muzycznej. Baśń zakończyła się inaczej niż u pana Andersena. Dziewczynka z zapałkami została przygarnięta przez dzieci i zaproszona na wspaniałą ucztę wigilijną.   Przedstawienie zakończono wspólnym śpiewem kolędy Czerwonych Gitar p.t. ”Jest taki dzień”.

Po premierze w miłej świątecznej atmosferze był czas na rozmowy przy ciastku i herbatce.                                               

19 grudnia przedstawienie obejrzeli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz dzieci z niepublicznego przedszkola „Akademia Maluszka”.

Podziękowania za piękne dekoracje , które oddawały klimat epoki należą się pani Paulinie Czudeckiej, panu Leszkowi Kucharskiemu, wychowawczyni klasy I a oraz rodzicom uczniów klasy Ia , którzy poświęcili na pracę wiele swojego wolnego czasu.