BIBLIOTEKA CZYNNA

 

PONIEDZIAŁEK       8.00 – 8.50  oraz      9.45 – 10.45

WTOREK                 8.00 – 8.50   oraz     9.45 – 11.40

ŚRODA                   10.40 – 12.35

CZWARTEK              8.00 – 10.45

PIĄTEK                   BIBLIOTEKA    ZAMKNIĘTADo roku 2010 Biblioteka Szkolna mieściła się na parterze szkoły, gdzie dysponowała małym pomieszczeniem i nie miała wydzielonej czytelni. We wrześniu 2010r. Biblioteka przeniesiona została na piętro do sali nr 2 . Od 1 września 2015r biblioteka mieści się na poddaszu, gdzie ma do dyspozycji przestronne pomieszczenie wypożyczalni oraz czytelnię.

Opiekunem biblioteki jest bibliotekarz pani Beata Mądro.

 Księgozbiór biblioteki liczy 16000 książek. Uczniowie mają do dyspozycji regały z lekturami obowiązkowymi, mogą także korzystać z całego księgozbioru biblioteki. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek i mogą samodzielnie wybierać książki.

 Biblioteka wyposażona jest w stanowisko komputerowe, dzięki czemu jej księgozbiór jest systematycznie wprowadzany do komputerowej bazy danych. Stanowisko dostępne jest także dla nauczycieli i uczniów.

 W czytelni zgromadzony został księgozbiór podręczny. Są to encyklopedie ogólne i specjalne, słowniki językowe i rzeczowe, poradniki, albumy, atlasy, oraz inne pozycje z różnych dziedzin wiedzy. Uczniowie mogą z nich korzystać na miejscu, codziennie, w godzinach pracy biblioteki.

Idąc z „duchem czasów” biblioteka poszerza także swój zbiór pozycji multimedialnych ( kasety VHS, kasety magnetofonowe, płyty DVD, płyty mp3),  wypożyczanych na zajęcia lekcyjne i świetlicowe.

 W pomieszczeniach biblioteki eksponowane są wystawki książek poświęcone autorom, a także wystawki okolicznościowe. Dzięki zaprzyjaźnionej księgarni, co roku organizowany jest Kiermasz Taniej Książki, na którym każdy może zakupić sobie książki w atrakcyjnych cenach.

 W ciągu roku, biblioteka organizuje także liczne konkursy, np.:
- Najlepszy Czytelnik,
- Najlepiej czytająca klasa,
- Najładniejszy dzienniczek lektur,
- Konkurs plastyczny „Mój Anioł”,
- Konkurs plastyczny „Mój misiu”,
- Konkurs na „Wiersz o misiu”.

 W harmonogram pracy Biblioteki, wpisały się także takie uroczystości jak: Pasowanie Czytelników, obchody Dnia Pluszowego Misia, Wieczorki Poetyckie.

Z biblioteki Szkolnej korzystają nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele, oraz pracownicy administracyjni szkoły.

20 października w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania.

W tym dniu przypominaliśmy wiersze Wandy Chotomskiej oraz Juliana Tuwima z racji przypadających w tym roku  ich „okrągłych” urodzin. Występowali uczniowie klasy II, III oraz IV, którzy czytali utwory w/w autorów, a także śpiewali piosenki, do których tekst napisała Wanda Chotomska. Na zakończenie uroczystości uczniowie wzięli udział w konkursie ze znajomości wierszy Juliana Tuwima oraz Wandy Chotomskiej. 

Uroczystość przygotowała Pani bibliotekarka Beata Mądro.

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji Narodowe  Czytanie 2016. Tegoroczną lekturą było QUO VADIS Henryka Sienkiewicza.   Po odczytaniu okolicznościowego listu Prezydenta RP uczniowie klas gimnazjalnych wraz z nauczycielami Panią Beatą Mądro oraz Panią Renatą Jarząb zapoznawali się z fragmentami tej pięknej powieści.

Otrzymaliśmy podziękowania od prezydenta za przyłączenie się do tej narodowej akcji wraz z odręczną dedykacją Pary Prezydenckiej (pod której patronatem odbywa się akcja) na książce QUO VADIS Henryka Sienkiewicza, którą otrzymaliśmy do naszych zasobów bibliotecznych. 

Spotkania z bajką

W Bibliotece Szkolnej odbywają się cotygodniowe spotkania z bajką. Uczennice klasy II Gimnazjum Gosia Czaja i Julia Cebulska czytają uczniom klas I-III. Wybraliśmy książkę, która w ubiegłym roku szkolnym była najczęściej wypożyczana czyli „Magiczne drzewo” cz.1 „Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki. Spotkania odbywają się we wtorki na długiej przerwie i cieszą się dużą popularnością wśród dzieci.

 

 Konkurs "Moja okładka"

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Tego dnia urodził się Hans Christian Andersen, którego baśnie są znane dzieciom na całym świecie. Z okazji tego święta, którego celem jest propagowanie i wspieranie czytelnictwa wśród dzieci, w Bibliotece Szkolnej odbyły się obchody urodzin pisarza. Uczniowie klas I-III zapoznali się z życiem i twórczością pisarza oraz wysłuchali baśń „Nowe szaty cesarza” czytaną przez bibliotekarkę Beatą Mądro. Na urodzinach były balony, tort i zagadki związane z twórczością solenizanta. Dzieci otrzymały również zadanie konkursowe – wypisanie jak największej ilości tytułów utworów Andersena. Jak to na urodzinach bywa spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.