Witamy na stronie  Szkolnego Koła Turystyczngo – "Jaś Wędrowniczek"

Szkolne Koło Turystyczne – "Jaś Wędrowniczek"- działające na terenie Zespołu Szkół w Nagawczynie zostało złożone w 1994 r. Prowadzone jest przez nauczycieli: mgr Grażynę Sandomierską oraz mgr Grażynę Kamińską.

Aktualności :

Wycieczka do Szczawnicy

21 X 2013 roku uczestnicy koła turystycznego „Jaś Wędrowniczek” działającego przy ZS w Nagawczynie wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Szczawnicy. W programie wycieczki był spływ Dunajcem oraz wyjazd kolejką linową na Palenicę. Pogoda dopisała. Było ciepło i słonecznie. Trwający 2godz. 45 min spływ Dunajcem dostarczył wiele wrażeń. Uczniowie podziwiali piękno  Pienin w jesiennej krasie oraz karmili stado dzikich kaczek, które dotrzymywały im towarzystwa.  Prowadzący tratwę flisak uprzyjemniał podróż góralskim bajaniem. Na zakończenie był wyjazd kolejką linową na Palenicę, skąd rozciągał się wspaniały widok aż do Tatr, których szczyty były lekko ośnieżone. Uczniowie wraz z opiekunami wrócili zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.

Rajd pieszy na Kałużówkę.

1 października uczestnicy Koła Turystycznego wwraz z opiekunkami: Grażyną  Sandomierską i Grażyną Kamińską wybrali się na pieszą wędrówkę. Głównym celem wycieczki była Kałużówka –miejsce pamięci. W okolicy polany Kałużówka oddziały Zgrupowania AK Obwodu Dębica w sierpniu 1944 r. stoczyły największą bitwę partyzancką w Polsce południowo wschodniej .Oddziałami tymi dowodził mjr Adam Lazarowicz, nauczyciel, przed wojną kierownik szkoły w Gumniskach. Pod pomnikiem upamiętniającym te wydarzenia oraz żołnierzy AK walczących w akcji „Burza” uczniowie  zapalili znicz oraz uczcili to miejsce minutą ciszy, modlitwą . Następnie rozpalili ognisko, aby upiec kiełbaski i pospacerowali po lesie. Niektórym udało się zdobyć dary jesieni –piękne grzyby. Do domu wrócili utrudzeni ale  bardzo zadowoleni.

Rajd rowerowy do Pustkowa.

3 października w ramach Koła Turystycznego odbył się rajd rowerowy do Pustkowa. Uczestnikami byli uczniowie  gimnazjum Opiekę sprawowali nauczyciele: Grażyna  Kamińska, Grażyna Sandomierska, ks. proboszcz - Mieczysław Jakóbczyk oraz  ks. wikary Rafał Główczyk. W planie wycieczki było zwiedzenie i obejrzenie ekspozycji historyczno-dydaktycznej przy Górze Śmierci . Na Górze Śmierci gimnazjaliści pomodlili się w intencji pomordowanych. Następnie pojechali do nadleśnictwa, gdzie odwiedzili izbę przyrodniczą , rozgrzali się  przy grilu  smażąc kiełbaski. Ostatnim etapem była wędrówka po lesie oraz ścieżką przyrodniczą „Bluszcze”. Przejażdżka rowerowa była dla uczniów wielką frajdą oraz zachętą do aktywnego i przyjemnego spędzania wolnego czasu.

Z historii koła
Uczestnikami zajęć są uczniowie Zespołu Szkół w Nagawczynie z różnych klas.

Koło Turystyczne „Jaś Wędrowniczek”  zostało założone po to, aby wśród dzieci i młodzieży popularyzować turystykę wiejską,   krajową i zagraniczną jako jedną z form aktywnego spędzania wolnego czasu.

Aktywność i ruch podczas naszych spacerów, wycieczek, rajdów, spełnia bardzo istotną funkcję w życiu młodego człowieka. Uczniowie uczą się orientacji w bliższym i dalszym otoczeniu, co wpływa korzystnie na rozwój umiejętności radzenia sobie w życiu i ma duże znaczenie dla samodzielnego poruszania się.
   Pragniemy, aby członkowie Kołka Turystycznego byli zdrowsi oraz nabierali poczucia tożsamości z własnym miejscowością i krajem.

Różnorodność oddziaływań umożliwia zaspokajanie potrzeb społecznych młodzieży, sprzyja rozwojowi komunikacji oraz ich uspołecznieniu. Wspólne uczestnictwo w zajęciach rodzi sytuacje motywujące młodzież do wysiłku i do pracy.

Uczestnicy Koła Turystycznego poznają historię swojego miejscowości, okolic, jak również poprzez gry i zabawy, krainy geograficzne Polski.

Bardzo atrakcyjną i lubianą formą spędzania wolnego czasu są wycieczki. Kierując się znanym powiedzeniem:
"Cudze chwalicie, swego nie znacie" zaczęliśmy od wędrówek po najbliższej okolicy. Pierwszy wyjazd miał miejsce w czerwcu 1994r.do miejscowości uzdrowiskowej- Krynicy Górskiej. Tam w ośrodku „Daglezja" spędziliśmy tydzień. Spacerowaliśmy po okolicznych górach , zwiedzaliśmy miasto.

W kolejnych latach przemierzyliśmy Polskę aż do Morza Bałtyckiego. Uczniowie poznali Trójmiasto, okolice Kołobrzegu, Świnoujścia. Odbyły się wycieczki  do Warszawy, Kielc, Krakowa, Zakopanego. Zwiedziliśmy polskie góry –Tatry, Karkonosze, Góry Świętokrzyskie, Bieszczady. Dotarliśmy do stolicy Niemiec –Berlina oraz Czech –Pragi.

Wędrówki piesze są wielkim wyzwaniem fizycznym dla naszych uczniów, jednakże daje im to dużo radości, satysfakcji z pokonanych kilometrów oraz zdrowej rywalizacji, jak również zabawy, uśmiechu. Wędrujemy po najbliższej okolicy pieszo lub rowerami. W zimie  uczestniczymy w kuligach , jeździmy na sankach w myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch.”

W roku szkolnym 2011/2012 byliśmy  nad morzem w miejscowości Mrzeżyno k. Kołobrzegu.

W październiku 2012r uczestnicy koła turystycznego wybrali się na wycieczkę rowerową do Kamionki. Trasa była długa (25 km w jedną stronę) .Trudy podróży rekompensowały  widoki rozpoczynającej się pięknej polskiej , złotej jesieni.  Uczniom towarzyszył spotkany przy szkole piesek. W ośrodku w  Kamionce nad pięknymi stawami  było ognisko z kiełbaskami oraz dwugodzinny odpoczynek.

W 2013r ponownie wybraliśmy się rowerami do Kamionki. Towarzyszył nam ks. proboszcz Mieczysław Jakóbczyk.

Końcem czerwca uczniowie szkoły podstawowej wraz z nauczycielami uczestniczyli w Zielonej Szkole we Władysławowie.