OSTERN  in Nagawczyna 

Święta Wielkanocne wyglądają w Niemczech nieco inaczej niż w Polsce. Co więcej, prawie każdy land ma typowe dla niego zwyczaje i tradycje – tę najciekawszą i najbardziej lubianą przez dzieci przenieśliśmy do naszej szkoły, żeby chociaż na chwilę poczuć się jak w Niemczech. Chodzi oczywiście o Ostereiersuche, czyli szukanie pisanek i słodyczy, które schował wielkanocny zajączek. Jak trudne a zarazem wesołe to zadanie gimnazjaliści przekonali się na własnej skórze. Ponieważ pogoda nam nie dopisała, szukanie odbyło się w budynku szkoły. Mimo to zabawa była świetna. Na koniec wszyscy życzyliśmy sobie Wesołych Świąt! FROHE OSTERN!

 

View the embedded image gallery online at:
http://nagawczyna.edu.pl/index.php/zarzadzenia#sigFreeId9980fc783b

 

W środę 28 marca odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona zwyczajom i tradycjom wielkanocnym. Uczniowie klasy VII opowiedzieli o wielkim tygodniu. Rozpoczyna się Palmową Niedzielą, która upamiętnia powitanie, jakie mieszkańcy Jerozolimy zgotowali Chrystusowi wjeżdżającemu do miasta. Łączyła się ona kiedyś ze starym, słowiańskim zwyczajem święta wiosny, kiedy to rózgi wierzbowe czy leszczynowe o świeżo rozwiniętych pąkach przystrajano kolorowymi wstążkami. Poświęconym wielkanocnym palmom przypisywano właściwości lecznicze i czarodziejskie. Cały Wielki Tydzień upływał pod znakiem przygotowań do nadchodzącego święta. 

Wielki Piątek rozpoczynało strojenie Grobów w kościołach, a elementy religijne przeplatały się z narodowymi. Tradycją było i jest odwiedzanie Grobów . Boży Grób zawsze jest przybrany kwiatami. Często owo przybranie nawiązuje do aktualnej sytuacji wierzących. Tego dnia pieczono też baby – będące osobliwością kuchni polskiej. Sporządzano je z najbielszej mąki pszennej i żółtek ucieranych z cukrem, zaprawiano szafranem, by nadać ciastu złocisty kolor, dodawano rodzynki, migdały, wanilię. Pieczenie bab było istnym mistrzostwem.

Wielka Sobota to dzień święconego. W sobotni poranek na placu przed kościołem podpalano usypany wcześniej stos drewna, który ksiądz święcił. Po ogniu święcona była woda. Każdy gospodarz starał się przynieść do domu choć kilka kropel wody i kilka ogarków ognia – miały chronić przed złem. Potem rozpoczynało się święcenie pokarmów, a była ich ogromna rozmaitość. Prawie zawsze był i jest w nim chleb, kiełbasa, sól, chrzan oraz oczywiście kolorowe pisanki. Jaja zdobiono na wiele sposobów. Kolory pisanek miały symboliczne znaczenie. Żółty, zielony i różowy wyrażały radość ze zmartwychwstania. Czerwony przypominał krew Chrystusa, a fioletowy i niebieski oznaczały żałobę wielkopostną. Jajko zawsze było symbolem życia, wiosennego przebudzenia przyrody, a także płodności. Wierzono, że ma ono siłę przeciwdziałania złym mocom.

I oto nadchodzi radosny dzień Wielkiej Niedzieli, rozbrzmiewający o poranku dźwiękami dzwonów wzywających wiernych na rezurekcję. Idący w tradycyjnej procesji ministranci niosą krzyż i figurę Zmartwychwstałego, a kapłan – monstrancję. W czasie procesji niemal we wszystkich miastach rozlegały się strzały z moździeży, armatek albo strzelb.

W Wielką Niedzielę niejedna polska rodzina zaprasza krewnych i przyjaciół – pamiętając szczególnie o tych, którzy spędziliby święta sami – na świąteczne śniadanie. Zanim wszyscy usiądą do stołu dzielą się święconym jajkiem i składają sobie wzajemnie życzenia.

Po części artystycznej, którą ubogaciły wiersze i piosenki odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu na WIELKANOCNĄ PISANKĘ. Uczniowie nie zawiedli. W konkursie wzięło udział 35 uczniów. Pisanki były wykonane różnymi technikami. Niektóre zachwycały pomysłowością. Przyznano nagrody w trzech kategoriach. 

Kategoria kl. 0-III

I miejsce Aleksandra Cyrulik

II miejsce Patryk Paśko i Kamil Paśko

III miejsce Szymon Ciszek i Julia Ciszek

Kategoria kl.IV-VI

I miejsce Klaudia Skóra

II miejsce Nala Sasak

III miejsce Barbara Róg

Kategoria kl.VII- III gim

I miejsce Jakub Korzeniowski

I miejsce Zuzanna Czaja

I miejsce Anna Bieszczad i Dominika Wójcik

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i słodycze,a nagrodzeni miejscami  dyplomy, słodycze i upominki. wszystkie prezenty ufundował Samorząd Uczniowski 

Wszystkim serdecznie gratulujemy

Wręczono również nagrody w konkursie plastycznym "Nie truj sąsiadów – akcja antysmogowa na terenie Gminy Dębica"

 

kategoria – uczniowie klas I-III Szkół Podstawowych

II miejsce:     Aleksandra Cyrulik, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nagawczynie
III miejsce:    Milena Bandzyra, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nagawczynie

kategoria – uczniowie klas IV-VII Szkół Podstawowych
II miejsce:     Noe Sasak, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nagawczynie
III miejsce:    Fabian Szerszeń, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nagawczynie

 

View the embedded image gallery online at:
http://nagawczyna.edu.pl/index.php/zarzadzenia#sigFreeIdeb870ee2e3
  

„Nad bielą obrusa kołyszą się palmy,

Wesołe pisanki jak kwiaty na łące,

Zajączki, baranki, stół wita i woła: WIELKANOC.

18 kwietnia, nasza szkoła, już po raz kolejny, wzięła udział w imprezie pod hasłem Tradycje Wielkanocne w Gminie Dębica, która odbyła się w Zespole Szkół w Brzeźnicy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II gimnazjum: Małgorzata Czaja i Gabriela Korzeniowska wraz z opiekunkami: p. Alicją Mazur i p. Beatą  Mądro.  Na naszym  stole znalazły się dekoracje wielkanocne wykonane przez uczniów podczas zajęć artystycznych.  Miejsce szczególne zajmowały pisanki, wykonane różnymi technikami, zające, baranki, kurczaki, a wszystkie ozdoby wywoływały uśmiech i dobry nastrój. Największym zainteresowaniem oglądających cieszyły się króliki i baranki wykonane z pomponów, a także jajka - minionki. Pięknie prezentowały się także wiosenne kwiaty z krepiny: tulipany, kaczeńce, krokusy, stokrotki. Wszystkie dekoracje to symbol nadchodzącej wiosny, odradzającej się przyrody, dlatego są tak barwne i wesołe. Przygotowując stół wielkanocny staraliśmy się, aby był wyjątkowy, by łączył tradycję wielu pokoleń z naszą własną inwencją. Chętnie kultywujemy stare i nowe obyczaje, bo cieszymy się wiosną i zbliżającymi się świętami. 

View the embedded image gallery online at:
http://nagawczyna.edu.pl/index.php/zarzadzenia#sigFreeIda668ad6a03
  

W  sobotę 17 marca 2018r. odbył się  Turniej  Karate w konkurencji KATA zorganizowany przez Tarnowski Klub Karate Shinkyokushin.  W turnieju brało udział ponad 200 zawodników.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nagawczynie spisali się rewelacyjnie zajmując miejsca na podium:

Piotr Tymczyna – 1miejsce

Weronika Tymczyna - 1miejsce

Dębicki Klub Karate Shinkyokushin Bushi zajął 2 miejsce drużynowo

Dzień Babci i Dziadka to jeden z najbardziej niezwykłych dni w przedszkolu, kiedy możemy wspólnie z babcią i dziadkiem uczcić ich święto. Uroczystość ta odbyła się 23.01.2018. Na uroczystości obecna była pani dyrektor szkoły Małgorzata Godek. Dzieci mogły podziękować  w szczególny sposób swoim babciom i dziadkom za poświęcony czas, wspólne zabawy, spacery, dobre rady i pomoc w trudnych chwilach. Na początku dzieci zaprezentowały gościom Jasełka, a potem recytowały wiersze i śpiewały piosenki dla babci i dziadka. Po części artystycznej przedszkolaki wręczyły gościom własnoręcznie wykonane upominki i złożyły życzenia. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem i miłą rozmową. 

View the embedded image gallery online at:
http://nagawczyna.edu.pl/index.php/zarzadzenia#sigFreeIdc0b031cb84